Selimoğlu Mimarlık & Mühendislik - Hızlı Menü

İletişim

Müteahhit seçiminde nelere dikkat etmeliyim?

Öncelikle bir müteahhiti tanımanın en sağlıklı yolu, daha önce o müteahhitle iş yapmış biri ile konuşmaktır.

Müteahhit seçiminde nelere dikkat etmeliyim?

Öncelikle bir müteahhiti tanımanın en sağlıklı yolu, daha önce o müteahhitle iş yapmış biri ile konuşmaktır. Eğer böyle bir şey mümkün olmazsa müteahhitin daha önce yaptığı işleri, bünyesinde bulundurduğu teknik kadro ve mali açıdan yeterliliği irdelenmelidir.

Kentsel dönüşüm projelerinde binasını yenilemek isteyen tüm mal sahiplerinin üzerinde hassasiyetle durduğu konulardan biri de müteahhit firma ile anlaşabilmektir. Peki, doğru müteahhit nasıl seçilir? Müteahhit seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Müteahhit seçerken dikkat edilmesi gereken noktaları 5 başlık altında sizin için topladık. İşte doğru müteahhit seçiminde size rehberlik edecek 5 altın kural…

İskân Belgesi Şart

İskân konusu binasını yeniletmek isteyen arsa sahipleri için son derece önemli. Yükselecek yapının imar kanunları çerçevesinde uygulanması ve bu çerçevede iskânın alınması çok hassas bir konu olduğu için müteahhit firmadan mutlaka iskân alınması talep edilmeli.

Bakanlık Onayı

Arsa sahiplerinin dikkat etmesi gereken bir diğer konunun ise bakanlıktan alınmış lisans belgesi. Bir müteahhitin kentsel dönüşüm kapsamında proje gerçekleştirebilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen müteahhitlik lisansının olması gerekiyor. Bina sahipleri mağdur olmamak adına kişi ve firmaların müteahhitlik lisansına özellikle dikkat etmeli.

Referanslar Araştırılmalı

İnşaat kalitesini ve beyanlarının doğruluğunu tespit etmek için müteahhit firmanın referanslarının araştırılması büyük önem taşıyor. Anlaşma sağlanacak müteahhit firmanın geçmiş projelerini mümkünse yerinde görerek inşaat kalitesini incelemek, taahhütlerini yerine getirip getirmediğine, projelerini zamanında teslim edip etmediğine ve projelerin prim oranına bakmak mağduriyetlerin önüne geçilmesini sağlıyor.

Metrekare Fiyatına Bakılmalı

Arsa payı çıkmazı, kentsel dönüşüm sürecini ciddi anlamda yavaşlatan en önemli unsurlardan biri. Arsa sahiplerinin kat karşılığı projelerde sadece arsa payı oranını dikkate almaları büyük bir hata. Arsa payı oranı ile birlikte değerlendirilmesi gereken önemli kriterlerden biri de bina tesliminde öngörülen daire metrekare fiyatı olarak karşımıza çıkıyor. Tüm kriterleri bir arada değerlendirerek elde edilecek toplam faydaya bakmak gerekiyor.

Statik ve Estetik Değerler

Kentsel dönüşüm sürecinde mal sahiplerinin binalarını yeniletirken hem statik hem de estetik değerleri sorgulamaları gerekiyor. Zemin etüdünden projelendirmeye, malzeme kalitesinden yapım faaliyetine kadar bina üretim sürecinin her aşamasında alınacak mühendislik hizmeti, yapıların güvenli ve sürdürülebilir olmasının en önemli teminatı. Bu nedenle mühendislik ve mimarlık hizmetlerine gereken önemi veren inşaat firmalarını tercih etmek çok önemli.


0 Yorum | Selimoğlu |Biz Sizi Arayalım

İletişim bilgilrinizi bırakın, en kısa sürede sizi arayalım.

İletişim Kurun

Bir Danışmana mı İhtiyacınız Var ?

Bizi Arayın, Alanında Uzman Mühendislerimiz Sizlere Yardımcı Olsun!