Selimoğlu Mimarlık & Mühendislik - Hızlı Menü

İletişim

Kentsel dönüşüme başvuru şartları nelerdir?

Kentsel dönüşüm kapsamında, riskli alanlarda yer alan binalar veya riskli alanda yer almayan riskli yapılar yıkılarak yerine yeni binalar inşa ediliyor.

Kentsel dönüşüme başvuru şartları nelerdir?

Kentsel dönüşüm kapsamında, riskli alanlarda yer alan binalar veya riskli alanda yer almayan riskli yapılar yıkılarak yerine yeni binalar inşa ediliyor. Bu süreçte hak sahiplerine birtakım yardımlar yapılıyor. Bu yardımlar arasında kira yardımı ve kredi desteği yer alıyor. Yapıya ait tapu üzerinde sahip olunan hisseler oranında paydaşların en az üçte iki çoğunluğu sağlaması, yapının kentsel dönüşüm kapsamında değerlendirilmesi için yeterlidir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ülkemizde yaşanan 90’ı aşkın deprem ve diğer doğal afetler sonrası Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu’nu çıkardı. Bu kanunla birlikte, can kayıplarını önlemek ve daha güvenli yaşamlar sunmak adına Kentsel Dönüşüm bir seferberlik haline geldi diyebiliriz. Can güvenliği ile birlikte daha gelişmiş bir ülke profili oluşturmak için başlanan Kentsel Dönüşüm, mortgage için bankaya başvuranların da göz önünde bulundurması gereken bir konu. Bu yüzden bilmeniz gerekenleri bir araya getirdik.

Riskli alanlar nasıl belirleniyor?

Riskli yapıları belirlemek için önce yapıların zemini kontrol ediliyor. Eğer yaşadığınız evin veya alacağınız evin zemininden şüphe duyuyorsanız Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvurup, talepte bulunabiliyorsunuz.

Kentsel Dönüşümün Avantajları

Öncelikle eski, depreme karşı dayanıksız ve ekonomik açıdan ömrünü tamamlamış evlerin yenilenmesi açısından kentsel dönüşüm büyük bir avantaj. Ayrıca evinizin hem daha güvenli bir hale gelmesini sağlıyor hem de değerini arttırıyor. Genele baktığımız zaman ortalama 1,5 kat fiyat artışı yaşandığını söyleyebiliriz. Evinizin yıkılıp, yeniden yapıldığı süreç için de hem devlet hem de inşaat firmaları size yardımcı oluyor.

Kentsel Dönüşümden Nasıl Yararlanırım?

Kentsel dönüşümden yararlanmak için birey olarak talepte bulunmanız gerekiyor. Apartmandan bir kişinin tapu, nüfus cüzdanı, dilekçe ile bakanlığın listelediği yerlerden birine başvuru yapması gerekiyor. Apartmanda 2/3 çoğunluk sağlandığı zaman, kentsel dönüşüm için gereken oran bulundu demektir.

Kentsel Dönüşüme Girdikten Sonra

Önce apartman sakinleri olarak evinizi kimin yapacağına karar vermeniz gerekiyor. Çeşitli inşaat şirketlerinden teklifler ve projeler alarak değerlendirmeler yapıp, oy birliği ile karar verdikten sonra ev yıkılır ve yeniden inşaatına başlanır. Binada evi olan herkes, bina değerinde ve sahip olduğu hisse üzerinden arsa hissedarı olarak kayıtlara geçer. Apartmanda %100 katılım olsa bile mutlaka bir avukat tarafından onay belgesi hazırlanmalı ve bakanlığa teslim edilmelidir. Avukat olmadan yaptığınız işlemler için devlet sorumluluk almadığınızı kabul ederek bina ile ilgili yıkım ve yapım kararlarını kendi alır.


0 Yorum | Selimoğlu |Biz Sizi Arayalım

İletişim bilgilrinizi bırakın, en kısa sürede sizi arayalım.

İletişim Kurun

Bir Danışmana mı İhtiyacınız Var ?

Bizi Arayın, Alanında Uzman Mühendislerimiz Sizlere Yardımcı Olsun!