Selimoğlu Mimarlık & Mühendislik - Hızlı Menü

İletişim

İnşaat maliyeti nasıl belirlenir?

Yapılan tüm projeler günümüz fiyatlarına göre inceleyerek (mimari,statik,zemin etüt, elektrik, sıhhi tesisat, asansör) gerek yaklaşık maliyet, gerekse kesin maliyet hesaplaması yapmak mümkündür.

İnşaat maliyeti nasıl belirlenir?

Yapılan tüm projeler günümüz fiyatlarına göre inceleyerek (mimari,statik,zemin etüt, elektrik, sıhhi tesisat, asansör) gerek yaklaşık maliyet, gerekse kesin maliyet hesaplaması yapmak mümkündür. Hesaplama yapılırken mal sahiplerinin isteklerini göz önünde bulundurarak değişen ekonomiye göre yapılan metraj üzerinden maliyet hesabı yapılmaktadır.

İnşaat maliyeti nasıl hesaplanır sorusu her sene güncellenen fiyatları ile tekrar gündeme gelen konular arasındadır. Her yıl başlangıcında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Maliye Bakanlığınca yıllık enflasyon durumuna göre ölçütlenen inşaat maliyetleri, Resmi Gazete’de yayımlanması ardından yürürlüğe girer.

İnşaat Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

İnşaat alanı hesaplamalarında inşaatın taban alanının öncelikli olarak bilinmesi gerekir. Böylelikle yaşam alanının sağlanacağı toplam metrekare ölçüsü, inşaat alanı hakkında da bilgi verecektir. Birçok konut ve ticari bina için standart tasarımlar yapılırken, inşaa edilecek yapının zeminde ne kadar alan kapladığına ve ne kadar alanı kullandığına bakılır. Bu alan bilgisi, hem inşaat yapılacak alan zemini hem de zemin üzerine kurulacak yapının metrekaresi hakkında bilgi verir. Ayrıca bu metrekare bilgilerinin karşılaştırılması için emsal yapı değerlerinin de bilinmesi önem taşır. Kısaca inşaat maaliyeti nasıl hesaplanır sorusunun yanıtında öncelikli olarak, planlanan inşaatın taban alanının bilinmesi, kurulacak yapının metrekare itibarı ile emsallerinin verilebilmesi, ruhsat sürecinde ödenmesi gereken miktarların biliniyor olması, TAKS ve KAKS bilgilerinin var olması gerekir.  Böylelikle inşaat maliyeti hesaplanırken en doğru bilgiye ulaşılmış olunur. Tüm bu maliyet bilgileri ile ilgili en güncel bilgilere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı web sitelerinden ya da kararın yayımlandığı en yakın tarihli Resmi Gazeteden ulaşılabilir.labilir.


0 Yorum | Selimoğlu |Biz Sizi Arayalım

İletişim bilgilrinizi bırakın, en kısa sürede sizi arayalım.

İletişim Kurun

Bir Danışmana mı İhtiyacınız Var ?

Bizi Arayın, Alanında Uzman Mühendislerimiz Sizlere Yardımcı Olsun!